Francúzska zmyselnosť

 

ART DE VIVRE

Keďže voľné cestovanie je dnes obmedzené, vybrali sme sa do sveta aspoň v našom štylistickom zasnení. Tentoraz v interiérovom zemepise navštívime Francúzsko.

 

Interiérová paleta, ktorú vo svojich domácnostiach s umeleckou ľahkosťou miešajú Francúzi (a osobitne Parížania), je povestná ekvilibristikou rozmanitých vplyvov. Príbytky prenikavého šarmu a zmyselnosti uchvacujú kolážou nadčasových kúskov, starožitností i supermoderného dizajnu, avantgardy aj vidieka, umeleckých objektov, folklórnych či remeselných diel, harmonicky miešaných farieb, vzorov, štruktúr… no predovšetkým nefalšovanou eleganciou života.

 

 

IKONA DIZAJNU

Čo to je? Oddychové sedenie Mah Jong Sofa.

Kto ho navrhol? Výtvarník Hans Hopfer v roku 1971.

Kto ho vyrába? Francúzsky editor Roche Bobois.

Z čoho? Čalúnené epedy – vzorované textily alebo koža.

Prečo je dôležité? Skladačka jednoduchých matracov ponúka nekonečné možnosti zostáv. Len z troch základných častí možno zložiť ľubovoľne veľké „krajiny sedenia“, ktoré s expresívnou výtvarnou zložkou čalúnenia i územčistým pohodlím evokujú exotiku.

www.roche-bobois.com

 

IKONA DIZAJNU

Čo to je? Skladacia exteriérová stolička Bistro.

Kto ju navrhol? Konštruktér Edouard Leclerc na konci 19. storočia (patent z roku 1889).

Kto ju ponúka? Francúzsky nábytkár špecializovaný na exteriér Fermob.

Z čoho je vyrobená? Z galvanizovanej ocele pokrytej práškovou farbou. Môže byť doplnená bukovými alebo syntetickými latkami.

Prečo je dôležitá? Každý, kto navštívil Paríž, sa dôverne oboznámil s praktickou stránkou skladacej kaviarenskej stoličky; zákazníkovi ponúka dostatočné pohodlie a majiteľovi bistra zasa šikovný nábytok, ktorý vydrží veľa a nezaberie mnoho miesta.

www.fermob.com

 

IKONA DIZAJNU

Čo to je? Kolekcia nástenných, stropných aj pozemných lámp.

Kto ich navrhol? Francúzsky priemyselný návrhár Serge Mouillle v 50. rokoch.

Kto ich vyrába? V licencovanej reedícii ako LES LUMINAIRES de Serge Mouille.

Z čoho sú zhotovené? Oceľové stonky a tienidlá z lakovaného plechu.

Prečo sú dôležité? Mouilleho lampy sú francúzskou odpoveďou na komplikované modely talianskych dizajnérov, ktoré kraľovali v povojnovom období. V jednoduchosti a siluetách inšpirovaných prírodou (či dokonca erotikou) predstavujú nadčasový príklad poézie dizajnu.

www.sergemouille.com

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2020