Exotika v záhrade

Pri navrhovaní záhrad sa často stretávame s požiadavkou, aby sme prednostne riešili prvý pohľad na výsadbu z časti domu, kde sa majitelia zdržiavajú najviac. V takých prípadoch radi projektujeme do záhrad v rôznych štýloch aj exotické rastliny, ktoré po kvalitnej výsadbe a starostlivosti výborne prosperujú.

Magnolia grandiflora Pochádza z južných štátov USA, kde sa pod názvom „Large Tree Magnolia“ alebo „Southern Magnolia“ tradične vysádzala pri honosných sídlach bohatých plantážnikov. Ide o stálozelený, v lete kvitnúci strom s tmavozelenými ligotavými veľkými listami, podobný izbovej rastline Ficus elastica. Na rozdiel od fikusov však bohato kvitne. Intenzívne voňajúce smotanovo biele kvety, dosahujúce veľkosť až 25 cm v priemere, pripomínajú kvet lekna, počas letných nocí prevoňajú celú záhradu. Kvitnú hlavne od júna do júla, niektoré kultivary tvoria kvety až do neskorej jesene, na iných sú súčasne puky, kvety aj plody, čiže na strome vidieť celé vegetačné obdobie rastliny.

Albízia julibrissin Nazýva sa aj „perzská akácia“, „ružová hodvábna mimóza“ či „hodvábny strom“ a patrí k najkrajším kvitnúcim stromom, vhodným do podnebia južného Slovenska. Dáždnikovito rastúca opadavá drevina má jasnozelené papraďovité listy, ktoré večer sklápa, vďaka čomu ju v Japonsku volajú „spiaci strom“. Typické tyčinkovité kvety rastú vo farebnej škále od jahodovo červenej po jemne koralovú a bledoružovú. Tieto typy kvetov sú v trópoch známe ako „pudrovací štetec“.

 

Eriobotrya japonica Japonská mišpuľa, loquat či v anglofónnych krajinách „Japanese Plum“ je stredne veľký stálozelený ker alebo strom pôvodom z Ázie. Malé biele kvety rozkvitajú na jeseň a v zime. Hruškovité plody rastúce v strapcoch dozrievajú na juhu Európy v máji. K nám sa však nedovážajú, neznášajú transport, čo je škoda, sú totiž veľmi chutné – pripomínajú našu marhuľu.

 

 

 

Ficus carica, figovník Je historicky jeden z najdlhšie kultivovaných ovocných druhov. Pestoval sa už v staroveku, kedy zostarnúť v tieni svojho figovníka predstavovalo symbol idylickej staroby. Sušené figy sa odnepamäti používali ako sladidlo, v stredoveku sa dovážali aj k nám, do Strednej Európy. Úhľadný ker, resp. malý strom s laločnatými listami rodí chutné ovocie. Figy u nás dozrievajú postupne, od júla do konca septembra.

 

 

Nandina domestica Nemala by chýbať v žiadnej modernej záhrade. Stálozelený mrazuvzdorný ker pochádza z Japonska, kde ho výstižne nazývajú „nebeský bambus“, často sa stretneme aj s anglickými názvami „Heavenly Bamboo“ alebo „Sacred Bamboo“, a to napriek faktu, že z botanického hľadiska nemá nandina s bambusmi nič spoločné, iba ak podobné mihotavé listy. Ker hrá všetkými odtieňmi ružovej, cyklámenovej, červenej a zelenej farby, počas vegetačného obdobia sa sfarbenie neustále mení. Drobné biele kvety so žltým stredom rastú v strapcovitých, pomerne veľkých súkvetiach. Kvitnú od jari do jesene.

 

Chitalpa tashkentiensis  Stredne veľký opadavý strom, ktorého výnimočný okrasný potenciál je na Slovensku ešte málo známy. Jeho vzrast do výšky našej marhule ho predurčuje aj do malých záhrad. Chitalpu sadíme do kvalitnej humusovej pôdy na slnečné miesto v záhrade. Exkluzívne kvitne počas leta, to treba zdôrazniť, pretože naše okrasné dreviny kvitnú na jar, aj to len týždeň – dva, v lete sú už len zelené. Na rozdiel od nich Chitalpa kvitne celé leto bohatými oblakmi jemne ružových kvetov s čipkovaným okrajom.

Všetky uvedené kultivary záhradu ozvláštnia, presvietia či prevoňajú, ich farby dokážu naplniť predstavy majiteľov preferujúcich minimalizmus, aj takých, ktorí od záhrady očakávajú pestrosť a živú farebnosť. Záhrada je živý organizmus, počas roka sa vyvíja a neustále mení, preto je dôležité, aby pohľad na ňu prinášal radosť a pohodu v ktoromkoľvek ročnom období.