Elektronický strážca

 

Pre bezpečnosť nášho domova nepostačí len vysoký múr či hrôzu naháňajúci pes, preto urobíme lepšie, ak sa poobzeráme aj po sofistikovanejších riešeniach.

 

Prvá prekážka, ktorá sťaží neoprávnené vniknutie neželanej návštevy, to by malo byť mechanické zabezpečenie dverí a okien. Ak sa napriek tomu zlodej do bytu dostane, vystrašiť ho alebo zalarmovať majiteľa (či rovno políciu) môže elektronický bezpečnostný systém. Najjednoduchšie a najlacnejšie zariadenie proti zlodejom je inteligentný časový spínač, ktorý vie zapnúť televíziu, rozhlas alebo svetlo, a tak vzbudiť dojem, že niekto je doma.

Elektronická ochrana je vlastne stavebnica, ktorá sa skladá z ústredne v technickej časti bytu, z ovládacej klávesnice na zádverí a napokon zo sústavy senzorov, ktoré snímajú pohyb osôb v objekte, otváranie okien, dverí aj rozbíjania skiel.

Inú zostavu bude potrebovať byt na piatom poschodí, kde stačí zabezpečiť len vstup pomocou pohybového snímača a inú rodinný dom, kde sa rozsah odvíja od celkovej dispozície. Dôležité je chrániť všetky miestnosti s oknami na prízemí a miestnosti s veľkými presklenými plochami….

Anna Suchánová, Foto: archív firiem