Dvakrát meraj, viackrát plánuj

 

Ak staviate dom, určite nám dáte za pravdu, že pri prechádzaní novým a zatiaľ rozostavaným domovom si v každej miestnosti predstavujete, ako to tam bude vo finále vyzerať. Tu bude jedálenský stôl a okolo stoličky, spoza stola sa budem dívať na krásnu novú kuchyňu a z kuchyne budem mať nádherný výhľad do záhrady. A tak ďalej chodíte po celom vašom vysnívanom domčeku a plánujete… Lenže nie vždy sa všetko podarí. Aby ste sa vyhli sklamaniu, plánovať treba s veľkým predstihom. Platí pravidlo, čím viac plánujete, tým menej ste sklamaní. Ak staviate vo dvojici, rozdeľte si úlohy na „mužské“ a „ženské“.

 

Čo plánuje muž

Už pri návrhu osadenia domu na pozemok si ujasnite, kam bude smerovať každá izba. Zabezpečíte si tak napríklad zdroj svetla do miestností, v ktorých sa pohybujete počas dňa. Blízkosť inžinierskych sietí je tiež rozhodujúca – s ohľadom na fakt, aké spotrebiče chcete v domácnosti využívať. V kuchyni určite využijete všetky, takže mať predstavu o tom, čo si vyžaduje umývačka, digestor, indukčná varná platňa, je veľmi dôležité. Môže sa totiž stať, že pri zlom plánovaní vám elektrická sieť „neutiahne“ všetky spotrebiče naraz. A elektronických pomocníkov, tých využívame čoraz viac.
Celkový pôdorys domu ovplyvňuje, aký možný tvar môže mať kuchynská linka. Pozor na zbytočné prekážky v priestore. Rôzne výstupky či výklenky môžu byť obmedzujúce. Ak chcete členiť priestor, vymedzujte ho radšej nábytkom. Skôr zmeníte nábytok, ako  rozostavenie stien.
Premyslite si taktiež, kam zavesíte horné skrinky alebo televízor v obývačke. Tieto miesta v stene musia byť spevnené, hlavne v prípade drevostavieb. Spevnenie je veľmi jednoduché, ale ak ho zabudnete spraviť, výsledný dizajn interiéru už nemusí spĺňať vaše predstavy.

 

Čo plánuje žena

Ženy vnášajú do interiéru harmóniu a poriadok. Pri listovaní v časopisoch ste si už určite vybrali štýl, ktorý vás najlepšie vystihuje. Pamätajte na to, že ak sa rozhodnete napríklad pre vidiecky typ domu, tak aj interiér budete ladiť do rovnakého štýlu. Treba dať hlavne pozor na rôznorodosť povrchových materiálov. Vždy sa na vlastné oči presvedčte, ako vyzerá dekór dubu na dverách, oknách a na obývačkovej zostave, ktorú ste si vybrali. Rôzni výrobcovia môžu používať rovnaký názov pre rôzne povrchy. Zvýšenú pozornosť venujte rozmiestneniu zón v kuchyni. Podľa voľby, kde budete variť, umývať riad či kde bude sklad potravín, musíte pripraviť všetky prípojky a zabezpečiť plynulý prechod medzi jednotlivými činnosťami. Čerešničkou na torte bývajú dekorácie. Niektoré si nevyžadujú priamo stavebné úpravy, ale ak ich chcete mať umiestnené v rôznych výklenkoch, dobre zvážte, aké ďalšie súvislosti sú s nimi spojené.

Pre tieto dôvody sa skutočne oplatí zájsť s pôdorysom domu za odborníkmi na zariaďovanie interiéru a poradiť sa s nimi ešte pred položením prvého radu vašej stavby. Ak tak urobíte včas, budete sa v novom domove cítiť dokonale.

 

Ako na to? Plánujte doma

Vďaka online službám DECODOM-u je plánovanie novej kuchyne jednoduché, bezpečné a pohodlné. Po vyplnení dotazníka vám skúsený špecialista na kuchynské linky na základe uvedených informácií navrhne ideálne riešenie kuchyne. Návrh vám potom zašle mailom a ďalšie potrebné informácie si vyžiada telefonicky.

 

Aké výhody získate

Môžete zostať bez starostí a spoľahnúť sa, že kuchyňa bez problémov sadne na určené miesto. Služba zahŕňa vypracovanie technickej dokumentácie, ktorá znázorňuje aj správne rozmiestnenie inštalácií (voda, elektrina, plyn). A navyše, nemusíte nikam chodiť, takže šetríte svoj čas.

Viac inšpirácií nájdete na www.decodom.sk

 

 

Tomáš Masaryk › foto Decodom

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august 2020