Domáca pracovňa

 

Rovnováha pracovného a súkromného života

 

Pracovňa – či už tá v zamestnaní, alebo domáca – si v poslednom období prešla prevratným vývojom. Okolnosti spôsobené celosvetovou krízou nás primäli uvažovať nad moderným pracoviskom. Často skloňované pojmy ako „home office“ či „resimercial“ (skratka obytno-komerčného riešenia) zotierajú hranice medzi súkromným a kancelárskym interiérovým dizajnom. Prinášajú riešenia, ktoré sa snažia skombinovať výhody oboch. Tak sa do pustatín otvorených kancelárií dostáva uvoľnená domácka atmosféra, alebo naopak, bytový nábytok dostáva impulz profesionálneho pracovného výkonu. S nespochybniteľnými výhodami však ruka v ruke prichádzajú aj nevýhody. Mnohí pracovníci vykázaní do exilu „home office“ trpia rozvoľnením pravidiel či narušením stereotypného denného režimu. Ako to už väčšinou býva, aj pre systém „home office“ platí, že je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Preto ho treba spútať prísnymi pravidlami a dobre premyslenými interiérovými nápadmi. Je jasné, že bez pravidiel a jednoznačne určenej pracovnej zóny v obydlí sa „práca z domu“ mení na neradostné muky, ktoré strpčujú život nielen samotnému zamestnancovi, ale i jeho rodine.

 

Work-life balance

Pre domácu pracovňu je kľúčové vyčleniť jej samostatné, stabilné miesto. V ideálnom prípade je samostatnou miestnosťou, obsadí napríklad hosťovskú izbu; častejšie si však nájde kútik v spálni alebo obývačke. Z logiky jej používania je dôležité, aby tento kútik nebol v ohnisku diania, aby bol akýmsi pokojom ústrania, a súčasne mal dostatok denného svetla či možnosť priameho vetrania. Pracovať zastrčený niekde v šatníkovej skrini rozhodne nie je dobrý nápad. Preto už pri návrhu dispozície bytu je dobré pamätať na to, že popri kuchyni, spálni, prípadne detských izbách je potrebné vyčleniť dostatok priestoru aj prípadnej pracovni. Práca z domu bude síce po pandémii nenávidená, no pre nesporné prednosti si ju časom osvojí každý, kto môže. Výhody takého režimu, napríklad flexibilita pracovného času, zníženie mestskej mobility či menšie náklady firmy na priestory sa môžu priaznivo prejaviť na zamestnaneckých benefitoch. Pre úspech takého posunu však popri kvalitne zariadenej domácej pracovne musia vstúpiť do hry aj menej hmatateľné faktory. Človek by mal v sebe vybudovať pracovnú disciplínu, systém „work-life balance“, teda rovnováhy pracovného a súkromného života alebo si osvojiť alternatívne možnosti socializácie. Zložitejšie potreby individuálneho manažovania pracovného života nechávame na vás, poradiť s interiérovým dizajnom pracovne však môžeme ľahko.

 

S nenútenou eleganciou

Vzhľadom na digitálnu povahu väčšiny zamestnaní vykonávaných v režime „home-office“ je riešenie pracovného prostredia podriadené najmä počítaču. Ten tvorí jej hlavnú os a okrem rýchleho, stabilného pripojenia do internetu vyžaduje drobné ergonomické vylepšenia. V ideálnom prípade by sa monitor alebo obrazovka notebooku nemala ocitnúť oproti oknu, aby nedochádzalo k neželaným odleskom. Spätné osvetlenie, napríklad malou stolnou lampu je zasa žiadúce pre komfort očí za súmraku. Okno do pokojného dvora môže byť vítaným spestrením pohľadu; pri práci je často užitočné zahľadieť sa niekam bokom, napríklad do korún stromov alebo na panorámu mesta. Chvíľková zmena ohniska zaostrenia totiž očiam uľaví. Vzhľadom na zmenšujúce sa digitálne prístroje už našťastie nepotrebujeme rozsiahle plochy pracovných stolov. S tabletom, track-padom a prenosným počítačom sa človek zmestí aj na meter štvorcový. Je však dôležité nájsť ten správny balans medzi veľkosťou priestoru a potrebného pracovného miesta. Všetko, čo sa používa na dennej báze (napríklad tlačiareň), by malo byť poruke. Zvýšenú pohyblivosť umocní profesionálna pracovná stolička na kolieskach. Je fajn, že priemyselní návrhári myslia aj na domáce pracovne a dynamické stoličky dizajnujú aj v prívetivom „bytovom“ šate. Také stoličky si ešte stále zachovávajú výkonnú ergonómiu (napríklad pomocou zložitého synchrónneho mechanizmu nakláňania), ale sú zbavené strohej technickej povahy, takže vytvárajú dojem úhľadného a útulného sedenia.

Domácku atmosféru pracovného zákutia dotvoria interiérové doplnky a zeleň; aj tu však treba pamätať na okrídlené pravidlo – všetkého s mierou. Dajte sa inšpirovať naším pravidelným výberom dizajnérskych noviniek, ktoré nájdete na týchto stranách a vyriešte svoj „home-office“ s nenútenou eleganciou.

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2021