Dom na kraji mesta

Jednopodlažný čiastočne podpivničený tehlový dom stojí v novotvoriacej sa štvrti rodinných domov, na pozemku, ktorý vznikol spojením dvoch stavebných parciel. Jeho tvar vymedzuje diaľničná komunikácia s protihlukovou konštrukciou a ochranným pásmom komunikácie. Objekt tvoria tri základné hmoty, ktoré odrážajú ich funkčné využitie. Dlhšia časť kopíruje uličnú líniu (jej súčasťou je mierne predsunutá dvojgaráž), na ňu nadväzuje hmota rozdelená prechodovou chodbou na dve polovice, kde sa nachádzajú miestnosti oddychovej zóny. S orientáciou okien na západnú stranu sa využívajú ako detské izby – oddelené sú od seba hygienickým zázemím. Na východnej strane sa nachádza spálňa so šatníkom a kúpeľňou, hosťovská izba a hospodárska miestnosť. S prechodovou chodbou je spojená tiež garáž, schodisko vedúce do pivničných priestorov a zádverie s prítomnou toaletou pre hostí. Tretia hmota pozostáva z veľkého otvoreného viacfunkčného spoločenského priestoru, presvetleného zo štyroch strán. V dôsledku klimatických zmien, prinášajúcich vysoké teploty, sa zdalo zmysluplnejšie orientovať krytú terasu, ktorá je jej súčasťou na východnú stranu. Slnko ju ráno príjemne prehreje a v letných horúčavách poskytuje miesto na príjemný oddych.

Všetky miestnosti majú okná vyplnené trojsklami, osadenými do hliníkového rámu. Obvodový plášť, upravený sivou omietkou, dotvárajú okenné rámy v antracitovej farbe, vonkajšie žalúzie a termoborovicový obklad. Farby a čiastočne aj štruktúra plynulo prechádzajú z exteriéru do interiéru a dopĺňajú biele omietky stien a stropov. Vďaka tejto kombinácii dom pôsobí jednotne, moderne, útulne, navyše celkom neplánovane nadväzuje na materiálové stvárnenie bariérovej steny cestného obkladu v pozadí záhrady. Na realizácii domu sa podieľali architekti: Marian Remenár (navrhol projekt) a Katarína Viskupičová v spolupráci s Jánom Kuvom (architekt a investor ju prizvali na riešenie interiéru), technický a stavebný dozor nad realizáciou stavby vrátane interiéru mal Ing. Marian Remenár ml., významný podiel na realizácii mali spoločnosti: CM Project, Renit, RB Production, Šramo kuchyne a A.Dom.

Roman Nečas, foto: Jozef Barinka

bh1a5331-kopia bh1a5351-kopia bh1a5428 bh1a5412bh1a5423 bh1a5408 bh1a5370-kopia bh1a5467 bh1a5443bh1a5459bh1a5438 bh1a5452bh1a5365