Dizajn rozobraný do základu

Viac ako päťročná spolupráca dizajnéra Toana Nguyena so spoločnosťou Laufen sa pretavila do všeobecne oceňovaného návrhu pre Laufen – INO.

Kedy začala vaša spolupráca so spoločnosťou Laufen? Použili ste pri prvom výrobku pre Laufen už aj nový materiál SaphirKeramik?

Všetko začalo v roku 2011 stretnutím s Markom Viardotom, riaditeľom pre marketing a produkty firmy Laufen, na veľtrhu nábytku v Miláne, kde som uvádzal svoju kolekciu exteriérových pohoviek Mu, vytvorených pre Dedon. Z rozhovoru o možnej spolupráci vzišiel môj prvý návrh pre Laufen. Išlo o urinál s názvom Antero, určený pre zákazkovú výrobu, realizovanú vo švajčiarskom mestečku Laufen. Tento produkt nebol vyrobený zo SaphirKeramik, ale z keramiky. Neskôr získal dizajnové ocenenie Red Dot.

A ako sa zrodila spolupráca pri vašom poslednom návrhu?

Laufen sa chcel posunúť ďalej v hľadaní využitia SaphirKeramik, a tak si na spoluprácu prizval niekoľkých dizajnérov, vrátane mňa. Spoločne sme preberali možnosti využitia tohto materiálu a skúšali rôzne prístupy pre vytvorenie novej generáciu umývadiel. Bolo to v súlade s mojím vlastným cieľom – vytvoriť namiesto konceptu konkrétny praktický výrobok. Vychádzal som z typického umývadla a napokon to celé skončilo pri závesnom variante z jednej strany s integrovanou poličkou, ktorá nahrádza tradične širší priestor okolo umývadla. Keďže nemá širšiu hranu ako v prípade tradičnej keramiky, získavame okolo umývadla viac miesta. Dôraz v tomto prípade nekladiem na objem, ale skôr na krivky a povrchy. Samozrejme, nie je to len o povrchu, pretože umývadlo z keramiky si stále zachováva prednosti keramiky – jej podstatu a fyzickú kvalitu, ktorej sa môžeme dotknúť a precítiť ju.

Čo sa vám na práci pre Laufen páčilo viac, firemná kultúra presadzujúca kreativitu, alebo skôr konkrétne možnosti kreatívneho rozletu, ktorý ponúkal SaphirKeramik?

Oboje. Moje skúsenosti s Laufen boli vždy pozitívne. Dobrý vzťah s firmou pre mňa predstavuje dôležitý východiskový bod. Myslím, že dobrý dizajn môžete vytvoriť iba vtedy, ak máte zo strany spoločnosti podporu. Úvodné zadanie bolo pomerne voľné, čo ma mimoriadne potešilo. A odozva zo strany Laufen v otázke skúmania nových veci bola nesmierne pozitívna, vždy hovorili: „Prečo nie?“ A pre mňa bolo zasa dôležité posúvať hranice samotného produktu aj príslušného výrobného procesu.

Ponúka SaphirKeramik vlastný dizajnový jazyk?

Pracovať s novým materiálom je mimoriadna príležitosť, ktorá sa dizajnérovi prihodí zriedka. Materiál je hutný, pevný, ale zároveň veľmi jemný s úplne presnými kontúrami. Tradičnej keramike sa podobá v tom, že ide o hygienický materiál, vyrábaný na základe rovnakého výrobného procesu: formovanie, glazovanie a vypaľovanie. A hoci už na prvý pohľad ide o keramiku, možno o ňom právom hovoriť ako o modernom materiáli so  špičkovými parametrami. Vďaka tenkým stenám možno vytvárať graficky prepracované a minimalistické tvary. Zaoblenia môžu byť veľmi ostré a zároveň na dotyk úplne hladké. SaphirKeramik hodnotím ako atraktívny materiál pre ľudské zmysly, navyše veľmi príjemný na dotyk. Umývadlá sa môžu vyrábať aj z umelej živice, ale keramika je predsa len tým najlepším materiálom. Väčšina z nás radšej obeduje z keramického taniera a nie z plastového i kávu pijeme radšej z porcelánovej šálky. Keramika sa mi páči aj preto, že sa vyrába priemyselne a je súčasťou nášho každodenného života. Nejde o elitársky materiál.

w-AP01_LAUFEN_INO_05 PP01_813302 + 3113310041011 + 425401_Wood_Q w-AP01_LAUFEN_INO_06 w-PP01_813301 + 3113310041011 + 425401_Q_GCR