Dizajn pre záhrady a terasy

 

S príchodom jari sa už tradične spája presun obytnej pozornosti na záhrady a terasy: nastáva obdobie, keď sa interiérový dizajn najlepšie vychutná na čerstvom povetrí.

 

Súčasťou pohodlných moderných obydlí sa akosi prirodzene stali exteriérové priestory – záhrady rodinných domov, priestrannejšie terasy či hoc aj celkom útle balkóny mestských bytov. V nich sa stretáva obytné pohodlie a večná náklonnosť človeka k prírode. Aj tie najmenšie plochy balkónov predsa môžu obrásť kvetmi a poskytnúť miestečko aspoň na malý barový stolček, kde si človek môže vychutnať rannú kávu. Vyjsť z „uduseného“ interiéru von na čerstvé povetrie je naozaj pôžitkom.

 

V oblasti exteriérového dizajnu dnes zažívame fantastický rozkvet. Už niekoľko sezón pozorujeme, že záhradné alebo terasové priestranstvá menia svoj charakter, stávajú sa doslovne obývacími izbami so všetkým, čo k tomu patrí. Uvoľnené pohodlie, útulná atmosféra, prívetivé materiály a štýlový pôvab boli až donedávna neznámymi kvalitami záhradného nábytku. Materiálovo-technologický vývoj však elegantne vyriešil najväčšie výzvy exteriérového nábytku: poveternostnú odolnosť, vodovzdornosť, farebnú stálosť (vo vzťahu k UV žiareniu) či napríklad veternú stabilitu. To všetko dokáže dnešný čalúnený, lakovaný, drevený, hliníkový alebo kompozitný nábytok zvládnuť s dôstojnou gráciou. Pozrite sa napríklad na gauče z nášho redakčného výberu. Ani trochu nepripomínajú nevzhľadné záhradné „opachy“ z deväťdesiatych rokov. Naopak, ich štíhle línie a lákavé vankúšové čalúnenia evokujú sladké obývacie zákutia ako stvorené pre ničnerobenie. Aj dnešné záhradné stoličky a ďalší nábytok sa predstavujú v tom najlepšom dizajnérskom výkone s nevtieravým šarmom aj nadčasovou estetikou. Obytné zákutia záhrad a terás umocňujú rozmanité doplnky a náladové osvetlenie, o zútulnenie sa dokonca starajú exteriérové koberce – množstvo nápadov, ktoré za vás povymýšľali štylisti a dizajnéri tak uľahčí tvorbu vysnívaného zákutia na čerstvom povetrí; to najťažšie však ostáva na vás. Bujnú zeleň si totiž nekúpite tak ľahko, ako krásny nábytok. O tú sa musíte náležite starať a každodenne pestovať do osviežujúcej krásy.

 

 

Michal Lalinský › foto archív autora

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2021)