Kombinácia jasných línií surového betónu s masívnymi palubovkami a zariadením zo smrekovcového dreva vytvorila príjemný materiálový dialóg medzi modernými princípmi funkcionalizmu a tradičnou vidieckou pohodou.
V dosahu veľkomesta
Zámok s parkom a jazerom, blízky kláštor či ranč robia z českej dedinky Mníšek pod Brdy ideálne miesto na trávenie pokojných víkendových dní uprostred vlnitých pahorkov, lesov a pasienkov Stredočeského kraja. Blízka poloha hlavného mesta však zo spomínanej obce robí príjemnú lokalitu aj na celoročné bývanie, dostatočne vzdialené od rušnej metropoly a zároveň v dosahu jej kozmopolitizmu. Podobne možno uvažoval aj majiteľ, ktorý si dal projekt rodinného domu vypracovať v štúdiu Ian Bryan Architects so zámerom vniesť do tradičného vidieckeho prostredia poriadny kus moderny.
Vytúžené súkromie
Pozemok o rozlohe 958 m² bezprostredne hraničí so susednými parcelami obytných domov. Aj preto autori projektu zvolili pôdorys v tvare písmena L a celú obytnú časť objektu orientovali do záhrady. Vytvorili tak súkromie, ktoré umožnilo osadenie presklených stien s posuvnými dvermi, čím umocnili prepojenie interiéru obydlia s okolitou prírodou. Horizontálna rozložitosť jednopodlažného rodinného domu na ploche 268 m² navyše ponúkla priestor pre rozsiahlu terasu, ktorá sa tiahne po celej vnútornej dĺžke budovy a vytvára tak rôzne zákutia – či už na rannú kávu, víkendovú grilovačku, alebo podvečerný drink s priateľmi.
Premyslené usporiadanie
Pri vstupe do areálu rodinného domu ihneď upúta výber stavebného materiálu. Pohľadový betón, antracitovo čierna oceľ a izolačné sklo prekvapivo hladko nadväzujú dialóg s tradičnými materiálmi ako smrekovcové drevo bez povrchovej úpravy, nahrubo otesaný kameň či drevený masív s minimálnym opracovaním. Spojenie prirodzeného šarmu prírodných materiálov s eleganciou moderných stavebných postupov rovnako tvaruje aj zariadenie interiéru. Usporiadanie vnútorných priestorov sa člení do troch častí: obytnej, technickej a spoločenskej. Vstupná hala, okrem uvádzacej funkcie, plní úlohu akejsi križovatky medzi spomínanými troma sektormi. Navyše, je opatrená vstavanými šatníkovými skriňami vyrobenými na mieru, ktoré síce pôsobia ako obyčajné drevené obloženie, sú však veľmi praktickým a neinvazívnym riešením nevyhnutného úložného priestoru. Hneď vedľa je rovnako decentne umiestnená a funkčne navrhnutá technická miestnosť so skladom. Obytnú časť tvorí pravé „krídlo“ rodinného domu: dve spálne s hosťovskou izbou (usporiadané v rade za sebou) dopĺňajú dve kúpeľne na protiľahlej strane chodby. Keramickú dlažbu pieskovej farby, ktorá prechádza celým interiérom, prekrýva v nočnej časti príbytku koberec svetlých odtieňov, vyvažujúci priamočiare štruktúry stropu z pohľadového betónu, čím celý priestor zútulňuje. Šatník hlavnej spálne je od zvyšku izby elegantne oddelený nepriehľadným skleným panelom. Svetlé odtiene béžovej farby, v ktorých je navrhnutá podstatná časť obydlia, sa odrážajú aj na veľkoformátovom obklade oboch kúpeľní. Príjemnú atmosféru umocňujú strešné okná, ktoré do relaxačných miestností vpúšťajú dostatok prirodzeného svetla a zároveň ich priestorovo oslobodzujú. Zostava kúpeľňového nábytku iba ideovo podčiarkuje koncepciu „výrazných hrán“, motivicky prítomných v celej realizácii.
Samuel Brčák
foto Robert Žákovič
Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december (2018)