Casa Caprari – Dialóg vintage s náznakmi moderny

 

Dom zo štrnásteho storočia v starobylej talianskej dedinke Ca‘ Caprari v údolí rieky Crostolo sa stal domovom architektky Giulie Delpiano a dizajnéra Corrada Contiho, majiteľov architektonického štúdia ovre.design.

 

 

 

Kým sa Giulia a Corrado rozhodli usadiť v starobylom dome uprostred kopcov Reggio Emilia, prešiel architektonickou a stavebnou rekonštrukciou, ktorú realizoval ešte Fausto Conti (Corradov otec), nadšený zberateľ stredovekého a renesančného umenia. Ten vďaka svojim hlbokým skúsenostiam a tiež znalostiam architektonického a umeleckého prostredia Apeninského polostrova zvládol rekonštrukciu domu s mimoriadnym citom a úctou k umeleckému dedičstvu krajiny Reggio Emilia.

 

 

 

 

 

História a súčasnosť

Svoj naturel a zmysel pre spájanie vintage s náznakmi moderny v dialektike bohatej na historické odkazy začal mladý umelecký pár uplatňovať s veľkou vášňou vo všetkých priestoroch domu, do ktorých integroval historické kúsky z otcovských zbierok. Nová reinterpretácia historického interiéru umocnila dialóg s pôvodnou architektúrou v neustálom striedaní existujúceho a nového, histórie a súčasnosti. Vďaka tomu vzniklo pozoruhodné miesto, kde sa dizajn a modernosť stretávajú so sugestívnou spomienkou na minulosť, ktorá tak stále ostáva plná vitality. Corrado Conti: „Vintage je pre nás oživením päťdesiatych a šesťdesiatych rokov, ktoré by sme chceli prežiť, pretože bolo obdobím zrodu veľkého talianskeho dizajnu.“

 

 

Genius loci

Dve podlažia domu spája centrálne schodisko zo skla a cortenu, ktoré akoby tvorilo modernú os v strede stavby, zakončenú charakteristickým architrávom, ozdobeným vyrytý dátumom 1512 a šesťcípou ružou, slnečným symbolom označujúcim vstup do hlavného podlažia. Pred úpravou a zariaďovaním jednotlivých miestností – od obývacej izby cez kuchyňu a pracovňu až po hlavnú spálňu – bol vykonaný dôkladný prieskum miestnych historických prvkov a archaické formy sa pre Giuliu a Corrada stali veľkým zdrojom inšpirácie. V týchto priestoroch žijú každý deň a svoj starobylý domov vnímajú ako pokojný prístav, prívetivý „úkryt“, v ktorom starobylý kameň vytvára pocit pohody a nabíja nevyčerpateľným energetickým nábojom.

Všetky dvere, okná, podlahy a steny pochádzajú z obdobia stredoveku a renesancie a boli získané z víl a palácov v oblasti Reggio Emilia. Obnovené sú aj dubové podlahy, taktiež pochádzajúce z historických budov, rovnako ako krby a kamene, v ktorých sa verne uchováva miestny „genius loci“.

 

 

Hra kontrastov

Charakteristickým prvkom vo vnútri domu sa javí neustála hra kontrastov. Napríklad poháre Martini či originálne reklamné tabule z 50. rokov 20. storočia fungujú ako protiváha amforám z glazovanej keramiky z 18. storočia, ktoré sa kedysi používali na výrobu balzamikového octu. Aj vo výbere nábytku rezonuje dialóg medzi súčasnosťou a minulosťou – moderné kreslá kontrastne vyvažujú krbovú lavicu zo 16. storočia vedľa laminátového nápisu Fiat. Mimochodom, vo všetkých miestnostiach ako výrazný výtvarný prvok nachádzame stopy minulosti v podobe reklamných odkazov na ikonické talianske firmy (Martini, Corriere della Sera, Moto Guzzi…).

 

 

Dalibor Veselý > foto OGS / ovre.design

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER september-október 2022