Čaro industriálneho štýlu

 

Pri zariaďovaní moderných interiérov patrí industriálny štýl k aktuálnym hitom. Vyčariť atmosféru s nádychom priemyselných hál, ktorá by upútala strohou, no zároveň útulnou náladou, pomáha originálny betónový look aplikovaný na steny.

 

 

Betón nemusí byť betón. Hoci steny vášho interiéru nie sú práve z betónu, aj tak im možno zabezpečiť betónový vzhľad. Postará sa o to kvalitná betónová stierka. Ako v prípade jedného trenčianskeho interiéru, v ktorom pre zhmotnenie industriálneho štýlu architekti navrhli kombináciu tehlového obkladu, drevenej podlahy a výrazných sivých stien, upravených betónovou stierkou Micromarmo. Práve tá celému interiéru prepožičala dominantný industriálny look, zároveň však dostatočne mäkký, aby sa v ňom jeho majitelia cítili príjemne.

 

Vysoká elegancia

Strohý, pragmatický výraz interiéru umocnili precízne vybrané zariaďovacie prvky a detaily. Napríklad jednoduchá sklená stena s deleným čiernym kovovým rámom a viacerými „obločnými“ tabuľami odkazuje na historické priemyselné priestory, v ktorých sa tento prvok často využíval. Taktiež originálne svietidlá pútajú pozornosť svojím retro vzhľadom reinterpretovaným súčasným tvaroslovím – do priestoru vnášajú nielen utilitárnu náladu, ale i uvoľnenú pohodu. V celom priestore účel ruka v ruke kráča s komfortom, čo podčiarkujú pohodlné kožené kreslá na kovových konštrukciách. Tie dopĺňajú stoly a stolíky s nádhernými tabuľami z rôznych drevených masívov, v niektorých prípadoch aj repasovaných zo starých drevených dosiek. Prísne praktický výraz majú i odkladacie plochy, či už vo forme jednoduchých políc na stenách alebo čiernych kovových regálov. Mimochodom, čierna farba sa objavuje aj v takých detailoch ako vypínače či nástenné hodiny. Dojem vysokej elegancie umocňujú elegantné priesvitné biele závesy a bronzové doplnky, farebne korešpondujúce s tehlovým obkladom. Pohodliu a luxusu decentne sekundujú dózy s luxusnými interiérovými vôňami talianskej značky Locherber Milano.

 

Dekoratívna stierka Micromarmo

Betónová stierka Micromarmo aplikovaná na steny tohto výnimočného interiéru sa v kategórii prémiových povrchov teší čoraz väčšej obľube. Má inovatívne zloženie s jednozložkovým práškom, ktorý sa iba jednoducho zmieša s vodou a po zmiešaní sa hneď môže použiť – ako na vyrovnanie povrchu, tak i na povrchovú úpravu stien či podláh. Keďže obsahuje špeciálnu zložku tmelov s vynikajúcou výplňovou schopnosťou, umožňuje dosiahnuť absolútne hladký povrch. Tento stopercentne ekologický, prírodný materiál je určený pre použitie v súkromných i verejných priestoroch a poskytuje úžasný pocit pohodlia, ktorému „studené“ umelé povrchy zo syntetickej epoxidovej živice iba ťažko môžu konkurovať. So skvelým vizuálnym výsledkom a jedinečnou originalitou sa s ním dajú realizovať rozmanité návrhy povrchov stien i podláh bez spojov a špár. Jeho variabilné riešenia od steny ku stene i celopodlahové povrchy s dôrazom na dizajn dokážu naplniť všetky súčasné výzvy modernej architektúry. Prémiový povrch Micromarmo sa uplatní v akomkoľvek prostredí – obývačke, spálni, kúpeľni i sprchovom kúte, hotelovom apartmáne či vestibule, bare, reštaurácii, wellness centre, obchodných priestoroch, kanceláriách… Dá sa prispôsobovať matným i lesklým vyhotovením, ba i dopĺňať špeciálnymi prídavkami kovových a perleťových komponentov.

Dekoratívna omietka Micromarmo ponúka v širokej škále farieb viac ako 150 odtieňov či farebných variantov. Variabilná hrúbka 2 – 3 mm nanášanej vrstvy milo prekvapí vynikajúcou mechanickou odolnosťou a keďže výborne prekrýva trhliny, využíva sa ako alternatíva ku tradičným kachličkám pre obklady kúpeľní, vnútorných spŕch, saunových miestností, kuchýň, podláh. Aplikuje sa s hladidlom z nerezovej ocele, ktoré umožňuje vytvoriť na povrchu rôzne kaverny. Neobmedzený počet dekoratívnych efektov garantuje nádherné povrchy v akomkoľvek štýle – od klasického vzhľadu s hladidlom Spatolato, Contemporary, Favignana, Beton až po skvelý efekt so šablónou Maiolica.

 

Na akýkoľvek povrch

S použitím špeciálneho základného náteru Micromarmo Primer možno dekoratívnu stierku Micromarmo aplikovať na akýkoľvek povrch, dokonca priamo na obklady, dlaždice, kachličky a keramiku bez nutnosti odstrániť pôvodný povrch. Tento cementový produkt nemá žiadny problém s podlahovým vykurovaním a nevzniká pri ňom riziko prasklín. Dôležité je použiť správnu sklolaminátovou sieťku. Pre trvanlivosť povrchu sa na záver realizácie aplikuje dvojvrstvová ochrana dvojzložkovej polyuretánovej transparentnej vrstvy laku Matt Protector 2K.

 

Alpreli

Výhradným dovozcom a špecialistom prémiových dekoratívnych omietok Micromarmo je spoločnosť ALPRELI, ktorá okrem ich predaja poskytuje aj služby na ich aplikáciu s dlhodobou účinnosťou doma i v zahraničí. V súčasnej dobe má za sebou celý rad realizácií a povrchových úprav verejných i privátnych objektov aj interiérov. V tíme pracujú profesionálne zdatní odborníci, vyškolení priamo u výrobcu, a tak majú prehľad o všetkých novinkách, technológiách a produktoch, ktoré sú momentálne najžiadanejšie a tiež bohaté skúsenosti s ich aplikáciami. Ivan Vlček, konateľ spoločnosti ALPRELI: „Naše služby vyhľadávajú klienti, ktorí vsádzajú na kvalitu, istotu, prepracované návrhy a úzku spoluprácu. Výsledky našej práce možno vidieť na budovách historického i moderného charakteru.“

 

 

Peter Michal

foto Ján Čechovský, archív

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER január-február (2019)