Bytové fetiše

 

Sezónne varovanie: duchovia dizajnu sa na nás neustále pozerajú!

 

Prvky interiérového dizajnu, z ktorých skladáme naše domovy, mávajú jasne určený účel. Stolička je podriadená pohodlnému sedeniu, pokoj v spánku servíruje posteľ a lampa má ožiariť naše súmraky v primeranom svetle. Niekedy však domácnosti zapĺňame predmetmi pozbavenými prvotnej praktickej funkcie, všakovakými drobnosťami, obrázkami či doplnkami, ku ktorým – umiestneným tu i tam, rôzne po byte – cítime nejakú náklonnosť. Ich „nefunkčnosť“ je však zdanlivá: zohrávajú dôležitú úlohu dekoratívnosti a emočne pôsobia na svojich majiteľov. Prostredníctvom citovej väzby tak spoluvytvárajú „ducha domova“.

 

K obľúbeným námetom dekoratívnych doplnkov, ktoré sa v poslednom období opakovane objavujú v interiérovej štylistike, patria objekty s črtami ľudskej tváre: antropomorfné masky. Tradícia ozdobovania príbytkov maskami siaha niekam do včasného 20. storočia, keď vrcholiaci kolonializmus a prekvitajúce odvetvie etnografie sprostredkovalo Európanom exotické diaľavy. Múzeá i zberatelia prahli po rituálnych maskách prírodných národov z Afriky, Ďalekého východu či Oceánie; ranné avantgardy výtvarného umenia sa nimi inšpirovali pri svojich originálnych umeleckých experimentoch a prví funkcionalisti so sporo stvárnenými interiérmi v nich videli skvelý nástroj na doplnenie priestoru výtvarnou esenciou.

 

O sto rokov neskôr s výtvarnou esenciou masiek prichádza (okrem iných) i Marta Bakowski, keď pre parížskych editorov dizajnu LA CHANCE navrhuje nástenný objekt Sorcier. Pri jeho spodobení vychádza priamo z predlôh afrického folklóru: inšpiráciu čerpá medzi šamanmi kmeňa Fang v Gabune. Účel masky zároveň posúva pridaním ďalšej funkcie: Sorcier sa v jej podaní mení na rafinovanú nástennú lampu, ktorá interiér ožiari svetlom filtrovaným dierkovanými „lícami“. Zreteľný výklad afrických masiek ponúkajú aj naši obľúbení dizajnéri zo štúdia GamFratesi. Vlani navrhli súbor textilných dekorácií Mask, pri ktorých využili tkaniny chýrnej firmy KVADRAT. Textil ako akusticky výhodný materiál tvorí hlavnú zložku aj pri zástenách Pincettes. Ich podoba už ľudskú tvár pripomína len letmo – v obryse hlavy upevnenej do ťažkej betónovej podstavy. Rozmerné zásteny Pincettes ponúka značka TRUE.

 

 

Michal Lalinský

foto archív autora

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august (2018)