Brik ponúka viac ako kusový nábytok

 

Pod značkou Brik, ktorá sa dlhodobo prezentuje originálnymi dokonale prepracovanými solitérmi, za ktoré získala mnohé ocenenia, sa dnes ukrýva oveľa viac, ako len konkrétna knižnica, komoda, jedálenský stôl či kuchynská zostava. Počas návštevy showroomu Brik na Štúrovej ulici v Bratislave nám o aktuálnom fungovaní spoločnosti viac povedali jej kľúčoví členovia: nábytkový dizajnér a spoluzakladateľ Briku Ivan Čobej, obchodný riaditeľ Marián Mihok a hlavný architekt spoločnosti Miro Kušnír.

Ivan Čobej: Prirovnal by som to k luxusnému krajčírstvu, kde krajčír ušije sako presne na mieru, teda je jedinečné, neopakovateľné… a aby skutočne vynikla jeho kvalita, musia k nemu ušiť v tej istej dielni z toho istého materiálu aj vestu a nohavice. Niečo podobné platí pri zariaďovaní kompletných interiérov, kde každá miestnosť nesie myšlienku celého koncepčného návrhu. Pri jeho zariaďovaní kusovým nábytkom sa začala strácať súdržnosť a týmto problémom sa museli začať zaoberať výrobcovia kusových nábytkov, teda aj my v Briku. Našim klientom sa snažíme vysvetliť, že rozdiel medzi masovou výrobou a našimi produktmi spočíva v rukodielenskom spracovaní, čo dodnes mnohí ľudia na Slovensku ešte stále nevedia oceniť. Brik je remeselná firma a naša sila spočíva práve v tom „krajčírstve“ na mieru, v kvalitnej príprave návrhu, podkladov pre výrobu, samotnej výrobe ako aj montážnej službe, ktorá tvorí dôležitú súčasť celého procesu dodávky interiéru. Naše montážne skupiny sú profesionálne zdatní ľudia, ktorí výrobok na mieste dotiahnu a prispôsobia do želaného výsledku. Často sa totiž zabúda, že nábytok treba prispôsobovať krivým stropom, stenám, podlahe… Pri výrobe jednotlivých častí nábytku pracujeme s nástrojmi a stolárskymi majstrami, ktorí si dokážu poradiť aj s takými požiadavkami, ktoré sa pri pásovej výrobe nedokážu urobiť.

Marián Mihok: Za posledných päť rokov sme posilnili konštrukčnú prípravu, rozvinuli spoluprácu so špičkovými architektmi a vytvorili sme team vlastných architektov. Pridaná hodnota pre klienta, ktorý sa obráti na architekta z Briku, je že službu mu dokážeme podať na úrovni výrobcu, to znamená, že vie presne či jeho predstava je realizovateľná do tej miery, že bude spĺňať aj estetické i praktické užívanie. Túto službu ponúkame intenzívnejšie posledné tri roky. Kým v minulosti sa návšteva štúdia Brik spájala s predajom  kusového nábytku, dnes v ňom klient nájde riešenia nielen pre jednotlivé atypy, ale aj pre kompletné zariadenie interiéru, a to je zásadná zmena. Touto cestou oslovujeme finálneho užívateľa aj architektov, ktorí pre svoj projekt hľadajú kvalitného realizátora. Zároveň však nechceme byť vnímaní len ako výrobcovia, ale aj miesto pre návrhy plne funkčných interiérov na vysokej estetickej úrovni.

Miro Kušnír: Snažíme sa získať od klientov získať čo najviac informácií, aby sme mohli vytvoriť návrh, ktorý osloví.  Ak riešený priestor je stavebne pripravený, tak nevyhnutnosťou je obhliadka priestoru. Pri druhom stretnutí, často nie dlho po prvom stretnutí predstavíme ideový návrh a ďalej spoločne dolaďujeme jeho požiadavky. Často sa snaží presadiť svoje predstavy, ktoré by však navrhovaný koncept narúšali, upozorňujeme na ich možné nedostatky, ktoré by komplikovali bežné užívanie ako aj ovplyvnili jednotný výraz interiéru. Niekedy aj nevhodné návrhy klientov zapracujeme do návrhu a potom na nich názorne klientovi predvedieme ich slabiny. Triezvo rozmýšľajúci človek, ktorý má pred sebou profesionála, logické argumenty pochopí.

Roman Nečas foto: firemný archív