Bieloskvúci a čistý ako čerstvo napadnutý sneh

 

Uprostred chránenej prírody, štyri kilometre od najbližšej obce, bdie nad krajinou rodinný dom ktorého juhozápadná fasáda je celá presklená. Každá izba sa tak stáva súkromnou pozorovateľňou nikde nekončiacej panorámy…

 

Rodinný dom v Krkonošskom národnom parku poskytuje jeho obyvateľom nerušený pokoj a nádherné výhľady do okolitej prírody s horským reliéfom. Táto skutočnosť mala vplyv aj na návrh jeho projektu, ktorého podobu bolo potrebné konzultovať s ochranármi a príslušnými úradmi. Architekt Zdeněk Fránek z architektonického ateliéru Fránek Architects takto približuje jedno z obmedzení, ktorým sa bolo potrebné riadiť: „Vzhľadom na umiestnenie stavby uprostred chráneného územia bolo potrebné dodržať prísne regule. Napríklad nebolo možné postaviť dom na ľubovoľnom mieste pozemku. Pre uľahčenie rokovaní s úradmi sme preto pokračovali v stopách objektu, ktorý tu pôvodne stál a ktorého pôdorys nová stavba kopíruje.“

 

Spodná časť objektu, ktorej základ tvorí železobetónová konštrukcia, je zapustená do svahu. Severovýchodná strana s hlavným vchodom domu je celá pod úrovňou terénu, pričom juhozápadná strana je prístupná od záhrady. Hlavným vstupom sa vchádza do prvého nadzemného podlažia technologicky riešeného ako drevostavba. Strecha domu podľa prísnych požiadaviek na vzhľad a z podstaty horského prostredia má tvar sedlového tvaru so strmým sklonom. Krytinu zastupujú lepené smrekovcové dosky, ktoré architekt zároveň využil ako obklad fasády celého domu. „Keďže dosky sú lepené, nedochádza k ich skrúcaniu a výborne tak odolávajú náročným klimatickým podmienkam horského prostredia,“ vysvetľuje Zdeněk Fránek.

 

 

 

Veľkolepé výhľady

Celá juhozápadná strana domu je na oboch poschodiach presklená a každej izbe otvára ničím nerušený výhľad do krajiny. Presklenie celých stien bolo realizované pomocou bezrámových okien značky Janošík, pri ktorých sklo zvonka prekrýva ich nosné konštrukcie. Fixné prvky na spodnom podlaží dopĺňajú francúzske okná, ktoré umožňujú výstup na záhradu, pričom na hornom poschodí bol realizovaný HS portál vedúci na balkón trojuholníkového tvaru. Otvárateľné okenné prvky sú vyrobené zo smrekovca, takže ladia s vonkajším obložením domu.

 

 

 

Okná, ale aj interiérové dvere architekt vybavil kovaním Maximal a Minimal z dielne výrobcu M&T. „Tieto modely kľučiek využívam vo svojich návrhoch často. Páči sa mi, že ide o ucelenú kolekciu kovania, ktorá zahŕňa produkty pre dvere aj okná,“ vysvetľuje architekt a Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, k modelovej kolekcii dopĺňa: „Kovania Maximal a Minimal majú takmer zhodný dizajn, rozdiel medzi nimi je v schopnosti kovania niesť vo svojej čelnej ploche výplň z najrôznejších materiálov, čo umožňuje zladiť dekory dverných a okenných prvkov.“ Tieto kľučky navyše plne korešpondujú s minimalistickým štýlom celého interiéru.

 

 

Martina Rychetská > foto Peter Polák pre M&T, www.franekarchitects.cz

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER november-december 2023