Baumit fasáda neobmedzených možností

 

Všetci architekti a developeri vedia, že dispozícia či použitý konštrukčný materiál sú veľmi dôležité, zvonka ich však nevidíte. Preto sa veľký dôraz kladie na kvalitnú architektúru a individuálne stvárnenie fasády. Fasáda je tvárou domu. Rôzne tvary a materiály, farby a štruktúry jej dodávajú nezameniteľný charakter.

Fasády priznávajú farbu – Dlho sa individualita stavby obmedzovala len na vnútorné riešenie domu. Dnes je tomu inak. Charakter sa prezentuje aj (dokonca podstatne pôsobivejšie) fasádou. Je to trend, ktorý nemôžeme prehliadať. V posledných rokoch najmä farby určovali charakter fasády, a tak výrobcovia fasádnych omietok a farieb ponúkli zákazníkom vzorkovnice farieb so spektrom, ktoré malo splniť ich predstavy o farbe – od jemnej pastelovej až po intenzívne farebné odtiene. Všeobecne platí, že systém farieb musí vyhovieť všetkým želaniam a musí vydržať mnoho rokov. Baumit Life, systém fasádnych farieb, tvorí 94 hlavných trendových odtieňov Style, z ktorých každý má 8 zosvetlení. Systém farieb dopĺňa 6 bielych tónov a 36 omietok MosaikTop. Spolu 888 tónov.

Trendy v oblasti farieb – Farby sú dôležité pre sprostredkovanie statusu a imidžu. Sú prvým signálom poznania. Ako úplne prvé, ešte pred tvarom a všetkými ostatnými vlastnosťami, vnímame na dome práve farbu. Podľa Axela Venna, profesora pre farebné riešenia a trendscouting, poradcu v oblasti farieb a estetiky, je hlavným odtieňom ešte stále biela, ktorá sa už ale nepoužíva v klinickej podobe, ale s odtieňom. Túto bledú plochu dnes radi oživujeme výraznou farbou. Súčasne čoraz viac silnie iný trend – obľuba sivých tónov až po antracitovú farbu. Tmavé farby a veľké kontrasty sú jednoducho in. A ešte jeden trend je badateľný: pribúda čoraz viac fasád, ktoré majú určitú štruktúru.

Fantázia a remeslo – Ak chcete byť verní omietke na fasáde, nemusíte sa už obmedzovať len výberom farby. Fasádu možno stvárniť aj s fantáziou, remeselníckou zručnosťou a navyše za rozumné náklady. Existuje množstvo štruktúr omietok, od jemnej po hrubú, od hranatého po oblé zrno, v kombinácii s rôznymi technológiami nanášania, ktoré sa v súčasnosti dostávajú do povedomia architektov a remeselníkov. Pretože individuálny vzhľad fasády nezávisí len od farby. Spoločnosť Baumit vyvinula omietku CreativTop, vďaka ktorej možno fasádnej omietke dodať ľubovoľnú štruktúru. Tým sa fasádam otvárajú neobmedzené možnosti stvárnenia.

Nová estetika: Hladké je pekné – Na medzinárodnej architektonickej scéne v súčasnosti oslavujú svoj návrat aj hladké fasády. Pritom v južnej a východnej Európe vždy patrili ku štandardným, keďže v týchto oblastiach sa pracovalo prevažne so sadrou, pričom na severe a západe sa radšej vsádzalo na cement. K tomu doplňme ešte fakt, že takmer vo všetkých architektonických štýloch sa odnepamäti postupovalo od stvárňovania interiéru ku stvárňovaniu exteriéru. To znamená, že v súčasnosti sa všetky možnosti remeselnícky „jemného“ stvárnenia interiéru prenášajú na fasádu. Trend, ktorý možno vysvetliť faktom, že architektonické stvárnenie moderny stále viac uprednostňuje „hladké“ materiály – hliník, sklo a pohľadový betón – a s nimi vynikajúco ladí hladko omietnuté, žiarivo biele murivo. Všetko sa musí zrkadliť, lesknúť, ba takmer možno povedať, že musí byť klinicky čisté. Triezvosť, jasnosť a štýlovosť predstavujú dominujúce estetické hodnoty, pričom barokové ozdoby a nedefinované materiály sú zaznávané. A tak okrem všetkých spomínaných štruktúr a farieb ponúka spoločnosť Baumit aj puristický variant: „hladkú fasádu“ s modelovateľnými omietkami CreativTop Vario, CreativTop Pearl a CreativTop Silk.

Od minimalistickej fasády ku fasáde so špeciálnymi efektmi – Presným opakom hladkých „čistých“ fasád sú fasády, ktoré vyzerajú takmer ako hollywoodske kulisy alebo moderné umelecké diela. V tejto oblasti spoločnosť Baumit so svojím programom DesignLife prináša na fasádu ešte intenzívnejšie, lesklejšie a mimoriadnejšie efekty. Zaujímavý lazúrový efekt, kovový lesk a žiarivé trblietanie.

BD_Wien_Waldheimgasse_01 DSCF0137DSCF3072_metallic IMG_8460OUVERTURE    Lasur, LASUR 2 vedro 2014 12

CreativTop