Starý byt Matilde s neveľkou výmerou 65 m2 v historickom centre talianskeho mesta Reggio Emilia premenilo štúdio ovre.design na exkluzívny apartmán a predviedlo v ňom svoju povestnú sugestívnu kreativitu, ktorú uplatňuje aj pri redizajnovaní pôvodných interiérov.
Zamat, mramor, mosadz, tapety, keramika – akoby týmito slovami chceli architektka Giulia Delpiano a dizajnér Corrado Conti napísať báseň na tému projektu, ktorým mali vdýchnuť život priestoru v budove z roku 1700 (nadstavenej v 60. rokoch minulého storočia ). Každú miestnosť, každý kút, každý centimeter bytu analyzovali, skúmali, rozdeľovali či spájali, aby napokon navrhli finálny koncept premyslený do najmenších detailov. Giulia Delpiano: „Úloha navrhnúť emotívny, intenzívny interiér na limitovanom priestore 65 m2 nás postavila pred skutočnú výzvu, dokonca väčšiu, ako keby sme mali navrhovať interiér vily s rozlohou 1.000 m2. V každej miestnosti sme sa snažili vytvoriť ‚ohnisko‘ a potom okolo neho plánovať jednotlivé nábytky a dekorácie.“
Zásahy architektov do pôvodnej štruktúry bytu si vyžiadali aj búracie práce nosnej steny, aby bolo možné vytvoriť otvorenú obytnú zónu, zahŕňajúcu obývačku, kuchyňu a jedáleň, ktorá by prebrala funkciu reprezentatívneho spoločenského priestoru, akcentovaného dizajnovými nábytkovými solitérmi, umeleckými doplnkami, atypickými svietidlami, romantickou tapetou, výrazným kobercom s geometrickým vzorom či vkusnými textilnými závesmi.
Pôsobivé motívy, efektné detaily
Pri zariaďovaní spálne sa tvorcovia nechali inšpirovať konceptom hotelového dizajnu a umiestnili do nej priestrannú tmavozelenú zamatovú posteľ s nápadným čelom, ktoré výrazovo korešponduje s dekoratívnou tapetou s pôsobivými florálnymi motívmi.
Mimoriadna pozornosť detailom bola venovaná aj v kúpeľni – od efektných obkladov s plastickým prírodným vzorom cez nápadité riešenie poličiek, podsvietené guľaté zrkadlo a luxusnú skrinku pod umývadlo až po batérie Gessi či kreatívne situovaný sprchový kút.
„Základom bolo zamerať sa na vyzdvihnutie krásy,“ vysvetľuje Giulia Delpiano. „Premyslené využitie zrkadiel, krištáľových povrchov a výrazných osvetľovacích techník prispieva k rozjasneniu a presvetleniu priestorov a znásobuje ich vnímanie príťažlivou hrou priehľadov a odrazov. Taktiež farby a zaujímavé nevšedné tapety na stenách dokážu priestor nabiť mimoriadnou energiou a temperamentom.“
Všetky predmety a nábytkové doplnky použité na zariadenie pôvabného apartmánu Matilde v dome, ktorého meno odkazuje na významnú stredovekú toskánsku šľachtičnú Matildu di Canossa (1055 – 1115), boli vyberané od prestížnych výrobcov a špičkových značiek. Všetok nábytok sa vyrábal na mieru (väčšinu navrhlo štúdio ovre.design) a je výsledkom spolupráce s lokálnymi firmami.
Štýl plný elegancie, šarmu a hravých kontrastov v útulnom apartmáne Matilde sa stal akousi prehliadkou i vyjadrením dizajnérskej kultúry a estetického cítenia štúdia ovre.design, ktoré vo svojich návrhoch často uplatňuje koncept hyperdekorácie, vychádzajúceho z talianskeho bolidistického hnutia preferujúceho intenzívne farby, dynamické tvary a krivkové geometrie („bolidizmus“ vytvorila v roku 1982 skupina talianskych architektov a dizajnérov, ktorí v roku 1986 usporiadali v talianskej Bologni prvý bolidistický konvent).
Dalibor Veselý > foto OGS / ovre.design
Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER marec-apríl 2023