Antares Barcelona – Nová forma, nový tvar, nové krivky

 

Na panoráme mesta katalánskej metropoly – vo štvrti Diagonal Mar na začiatku ikonickej Diagonal Avenue – pribudol nový orientačný bod: 30-poschodová luxusná obytná veža Antares. Navrhla ju temperamentná francúzska architektka Odile Decq a jej svieži dizajn, zvlnené tvary a červené akcenty odkazujú na umeleckú hravosť mesta i takých umeleckých velikánov ako Joan Miró či Antoni Gaudí.

 

Ako možno z opusteného reliktu svetovej finančnej krízy z roku 2008 vyčariť originálnu obytnú dominantu, predviedlo prestížne architektonické štúdio Odile Decq. V roku 2015 vyhralo súťaž na jeho premenu a aj napriek faktu, že sa budova nachádzala v exponovanej štvrti mesta, množstvu prísnych stavebných obmedzení aj všeobecnej nechuti miestnych radných k výškovej zástavbe (výškový limit 100 metrov), vytvorila avantgardnú víziu najvyššej obytnej veže v Barcelone. Svetovo uznávaná architektka Odile Decq vďaka svojmu charakteristickému prístupu „can do“ stvorila mimoriadne architektonické dielo, rezonujúce s nezávislým duchom katalánskeho hlavného mesta a vtlačila jeho prímorskej štvrti nový charakter. „Obmedzenia pre architekta vždy predstavujú výzvu,“ vysvetľuje Odile, „no tento projekt ich mal viac ako zvyčajne. Napriek tomu sa zrodil krásny projekt a ako mnoho dobrých vecí v živote, aj nápad, ako ho uchopiť, prišiel rýchlo.“

 

Červená a plná radosti

Odile Decq, známa neprehliadnuteľným umeleckým prístupom ku všetkým svojim dielam, aj pri premene tejto budovy uplatnila estetický nadhľad a štandardnej statickej výškovej hmote uštedrila ľahkú, dynamickú a plynulú formu. Využitím dodatočnej výšky (k už existujúcej stavbe sa pristavalo 10 poschodí) a pridaním veľkorysých balkónových plôch zmenila objem budovy, pričom tá pri pohľade z rôznych uhlov ponúka vždy inú perspektívu. Krivky jednotlivých balkónov vytvárajú fenomén entázy (v architektúre: mierne vydutie drieku stĺpu) a ich členitá geometria vytvára originálne horizontálne vlny, plynulo nadväzujúce na zvlnenú hladinu blízkeho Stredozemného mora. V hornej štvrtine vizuálne dynamickej veže navyše využila tieto „vlny“ na aplikovanie jedinečných červených akcentov a týmto jednoduchým činom stvorila na panoráme Barcelony nový orientačný bod.

„Keď ma vybrali, povedali mi, že môj návrh najlepšie vystihuje ducha Barcelony,“ spomína Odile, „a keď som sa opýtala – Prečo? – dostala som odpoveď, že kvôli tomu červenému akcentu na vrchole, že kvôli nemu je tá budova plná radosti.“ Odile vo svojej tvorbe veľmi často (takmer pravidelne) využíva prenikavú červenú farbu. „Je to jedna z mojich najobľúbenejších farieb,“ približuje táto výnimočná architektka s neprehliadnuteľným goth lookom, „a zároveň – červená je farbou Barcelony. Je to vášeň. Je to život. Chcela som, aby červená na vrchole budovy ako vlajka signalizovala prítomnosť i charakter budovy.“ A nezabúda žartovne dodať: „Mám rada aj čiernu farbu, ale nerada vnucujem svoj štýl obliekania svojim klientom…“

 

Globálny dizajn

Keďže sa Odile vždy usiluje kontinuálne prepájať všetky súvisiace oblasti, aj pri tejto stavbe navrhla komplexný projekt – ako hovorí tzv. „globálny dizajn“. „Od počiatkov svojej kariéry som sa snažila robiť viac než len architektúru. Chcem mať prsty vo všetkých aspektoch života navrhovanej budovy.“ Kuchynské ostrovčeky, drezy, nábytok, osvetlenie, interiér haly, terénne úpravy a architektúra sa tak u nej spájajú do jedinečného, uceleného autorského zážitku. „Projekt Antares som sa snažila dizajnovať tak, aby dýchal dynamikou na každom mieste a v každom okamihu. Dynamiku, ktorá vyžaruje zo samotného mesta a ktorá ma vždy fascinovala. To dáva budove silnú identitu a odkazuje na holistický prístup – všetky prvky sú vo vzájomnom vzťahu a neustále pôsobia na seba a na celok.“ Aj preto sú pôdorysy interiérov navrhnuté tak, aby orientovali ich obyvateľov na veľkolepé okolie budovy. More, horizont, mesto, pohorie Montserrat na západe – sú všadeprítomné z každého poschodia vďaka skleným vonkajším stenám od podlahy po strop.

 

 

Dalibor Veselý > foto Fernando Guerra, Odile Decq, 14 Septembre, www.antaresbarcelona.com

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún 2022