Prepojenosť a otvorenosť
Byt v bratislavskej miestnej časti „500 bytov“, vystavanej v 50. rokoch minulého storočia, prešiel zásadnou rekonštrukciou. Okrem iného si vyžiadala aj odstránenie priečok, odhalený strop či vytvorenie jedinečného kruhového priehľadu. Prepojenosť a otvorenosť – tak zadefinoval architekt Alan Prekop základnú ideu svojho návrhu.
Azda najsilnejší dojem v byte vytvára veľkorysý vzdušný priestor. Čo vás ovplyvnilo pri rozhodnutí pracovať s otvorenou dispozíciou? Bol to od začiatku jasný plán?
Áno, je na tom založený celý koncept interiéru. Pri prvej obhliadke ma hneď oslovila orientácia bytu voči svetovým stranám, ktorej bolo treba pomôcť. Byt bol zaprataný zbytočnými priečkami, ktoré ho nelogicky rozdeľovali na mnoho fragmentov. Obývačka bola v centre bytu napojená priamo na vstup a bez prirodzeného osvetlenia. Vďaka prepojeniu jednotlivých izieb do jedného celku sa byt nadýchol a dominuje mu jeho vlastná priestrannosť. V prípade potreby sa dá spálňa oddeliť od ostatnej časti bytu a vytvorí tak intímnu zónu.
Aké sú výhody takéhoto riešenia priestoru a aký typ človeka by v ňom bol spokojný?
Výhody sú jednoznačne: priestrannosť, vzdušnosť, otvorenosť. Orientácia bytu zohrala úlohu pri riešení dispozície a vďaka prepojenosti interiéru sa denné svetlo rozleje do celého bytu, napríklad pri východe slnka zo spálne až do obývačky a naopak. Vďaka hre slnečných lúčov mení svoju atmosféru počas celého dňa. A aký typ človeka by v ňom bol spokojný? Každý typ. 🙂
V každom pohľade sa ponúka množstvo kontrastných prvkov – materiálov, štruktúr, farieb aj tvarov. Ako ste pristupoval k zariaďovaniu, aby ste v priestore zachoval jednoduchosť, ktorou pôsobí?
V byte sa nenachádza žiaden vstavaný nábytok, ktorý by byt rozdeľoval, práve naopak, tento fakt má umocniť koncept otvorenosti, a tým sa podarilo dosiahnuť mne veľmi blízky minimalizmus. Čo sa týka materiálov, veľmi rád pri svojej tvorbe používam kov, materiál, ktorý je pre mnohých chladný a drsný. No ja si myslím, že neexistuje zlý materiál, iba zle použitý materiál. Tak ako každý, rád obmieňam paletu materiálov, keby som mal možnosť navrhnúť byt ešte raz, asi by som použil iné materiály, kov by som však určite zachoval.
Mal výber materiálov funkčný dôvod, alebo šlo predovšetkým o estetický účel? Zohrala pri tom nejakú rolu aj udržateľnosť?
Pri výbere materiálov zohrala veľkú úlohu aj udržateľnosť, veľa použitých prvkov pochádza z materiálov, ktoré boli pri iných stavbách nadbytočné, alebo tvorili odpad pri výrobe iných nábytkov / prvkov. Materiály boli následne ošetrené a spracované tak, aby sme ich mohli ďalej využiť. Takto sú vytvorené napríklad aj parapety, záhlavie postele, polica s obkladom, časti baru…
Ktorý prvok vás najviac teší?
Každého upúta kruhový prierez medzi kuchyňou a obývačkou. Pre mňa je najobľúbenejším prvkom stojatá drážka, ktorou sú obložené steny hygienického jadra bytu a v nej schované dvere. Veľmi rád mám aj tyč na vešanie oblečenia na chodbe, ktorá stelesňuje koncept / princíp návrhu interiéru.
Katarína Brčáková › foto Nora & Jakub
Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER máj-jún (2021)