Aktuality

 

TALIANSKY ŠMRNC

Slnečné dni povzbudzujú k aktivite a z dokonale zariadených príbytkov sa prirodzene presúvame čoraz viac do exteriéru. Niekedy ponecháme prírodu, nech si robí svoje a s obdivom sledujeme estetiku jej naturálnej ľubovôle. Ale aj v našich záhradách, na terasách a ďalších „súkromných letoviskách“ sa z času na čas zamýšľame nad vkusným, účelným a hlavne pohodlným usporiadaním nábytku, ktorý je predurčený na používanie v prírode. Talianska značka Fast sa za štvrťstoročie svojej existencie postupne vypracovala na lídra v spomínanej oblasti. Kolekcia outdoorového nábytku bola prepracovaná a doplnená o nové farby, látky a materiály, ktoré vytvárajú komplexnú ponuku so širokými možnosťami výberu podľa individuálnych preferencií. Jedným z najpredávanejších produktov, ktorému sa podarilo zažiariť na scéne svetového dizajnu, sa stalo nápadité kreslo Forest od Robbyho a Francescy Cantarutti. Vzory na sedadle i operadle v jednom celku imitujú hru svetla a tieňov rozvetvenej koruny stromov. Stoličky a kreslá z kolekcie možno skladať jedno na druhé, a preto spolu s jedálenským stolom nielen šetria priestor, ale výborne sa hodia aj na neformálne spoločenské príležitosti. Podobným, no exotickejším motívom bola inšpirovaná i konštrukcia jedálenských stolov a stolíkov Wild, pripomínajúca prepletené vetvy akácií uprostred savany. Naopak, terasový komplet Aikana vďaka rozložitej modulárnej pohovke, divánu a nízkemu konferenčnému stolíku imituje typickú obývačkovú zostavu, avšak s tým rozdielom, že vankúše sú odolné proti dažďu, prachovým časticiam a vonkajšiemu znečisteniu. Priestorové limity ľahko zvládnu kompaktné a hravé tvary konverzačných kresielok Bigfoot, ktoré sa zmestia aj do najmenšieho kúta záhrady. Ich jadro z polyuretánovej peny, čalúnené vodeodolnou textíliou, obopína jednoliaty hliníkový rám. Práve hliník sa vďaka svojim ekologickým vlastnostiam (relatívne nízkej toxicite a dobrej recyklácii), ale aj nízkej hmotnosti, odolnosti a jednoduchej údržbe stal kľúčovým materiálom produkcie značky. Hliníková konštrukcia v spojení s prirodzenou kresbou dreva utvára i nízke priestranné sedenie Orizon, ktoré s moderným ležadlom Ushuaia predstavuje ideálnu kombináciu pre pokojné večery strávené pri bazéne. Tradičné a funkčné siluety exteriérového nábytku Fast v dizajnovo jemných líniách ponúkajú okrem pohodlia aj nadčasový dizajn v rôznych variáciách povrchových úprav. Štylistická súdržnosť a nové riešenia kompozície s maximálnou flexibilitou vonkajšieho sedenia prinesú taliansky šmrnc do nejedného sviežeho rána či ospalého letného popoludnia.

www.fastspa.com

 

HNUTIE HOME OFFICE

Mimoriadna situácia vo svete prinútila nejedného domáceho pracovníka pouvažovať nad ideálnym riešením svojej provizórnej kancelárie v súkromnom prostredí domova. Nájsť tiché a dobre osvetlené miesto, ktoré v interiéri príliš nevytŕča, nie je vôbec jednoduché, pokiaľ sa na integrovaný pracovný kút nemyslelo už pri prvotnom plánovaní s bytovým architektom. Ale ako sa hovorí – keď musíš, tak musíš a „nejaké“ riešenie sa vždy nájde. Po úvodnej priestorovej improvizácii má však už len málokto chuť alebo odvahu robiť ďalšie kompromisy, ktoré by sa mohli odraziť na jeho pracovnom výkone. Našťastie, v náročných časoch globálneho hnutia „Home Office“ dokáže účelný a praktický pracovný stôl ušetriť veľa starostí. DV812-Enna je novou kolekciou funkčného kancelárskeho nábytku od talianskej spoločnosti DVO, ktorá sa už bezmála tridsať rokov zaoberá návrhmi pracovných priestorov ako recepcie, kancelárie, zasadačky, pracovné kúty a modulové systémy uľahčujúce malé či veľké podnikanie. Lineárna zostava od Antonia Morella umožňuje vyskladať individuálne alebo združené stanoviská a pracovné ostrovy s ohľadom na maximálnu funkčnosť a ergonómiu. Elegantné minimalistické kovové nohy (dostupné aj na kolieskach s brzdami) sa strácajú v hĺbke priestoru, čo zaručuje nielen voľnosť pohybu za stolom, ale aj množstvo kombinácií so systémom políc a šuplíkov, skladacími lavicami i konferenčnými stolíkmi. Úložné jednotky možno všestranne integrovať. Tenké nôžky umožňujú šikovne ukryť káble pomocou ľahko odnímateľnej krycej lišty, pričom ich kompatibilita s melamínovými pracovnými doskami rôznych tvarov a veľkostí (od 75 do 200 cm) je samozrejmosťou. Široká škála farieb a povrchových úprav ponúka rôzne kombinácie odtieňov. Výstupové veko na vrchnej strane pracovnej dosky dovoľuje jednoduchú servisnú kontrolu kabeláže. Frontálne oddeľovacie panely, svietidlá, police a stoličky sú ďalšími doplnkami od firmy DVO, ktorými sa do detailov dajú interpretovať nové pracovné požiadavky v náročnej spoločenskej situácii.

www.dvo.it

 

KÚPEĽŇOVÝ PROSTÁČIK

Málokto by povedal, že zo zabudnutého rebríka sa môže stať praktický a multifunkčný dizajnérsky kúsok hodný pozornosti a obdivu. Svoje o tom vie aj kolektív rakúskych návrhárov a remeselníkov nábytkárskej spoločnosti TEAM 7, ktorá sa orientuje na dômyselné zariadenie interiéru od prostých vešiakov až po elektromechanické vychytávky vstavaných nábytkových modulov s výraznou kresbou dreveného masívu. Či už ide o majstrovsky skomponované kuchyne, alebo jednoduché odkladacie konzoly, spojenie remeselnej tradície s modernými technológiami je pre produktové portfólio firmy príznačné. Poctivá ručná práca s rôznymi druhmi tvrdého dreva, inteligentné riešenia, ako aj rakúska tradícia v ekologickom lesnom hospodárení sú zárukou jedinečných kusov nábytku zhotovených na mieru. Dizajnérsky výstrelok s pôsobivým názvom „Italic Leiter“ dostal pomenovanie po známom šikmom štýle písma. Rebrík si hravo nájde uplatnenie v nejednej oblasti každodenného života v domácnosti – od kúpeľne a spálne cez šatňu až po kuchyňu a navyše pôsobí ako atraktívna dekorácia. Môže slúžiť ako stojan na šaty, provizórna náhrada skrine, paraván, úložisko kuchynských utierok či konzola pre závesné kvetináče s čerstvými bylinkami. Hodí sa aj na upevnenie ambientného osvetlenia v podobe drobných lampášov či žiaroviek. Rebrík je k dispozícii v dvoch rôznych veľkostiach, ktoré sa dokážu spojiť do jedného voľne stojaceho kusu nábytku. Vďaka puristickému dizajnu ľahko zapadne do každého interiéru. Konzoly s odnímateľnými priečkami sú starostlivo navrhnuté takým spôsobom, aby bezpečne zotrvali v charakteristickej šikmej polohe. O precíznom a detailnom vyhotovení svedčí aj ručné spracovanie masívneho orechového, dubového či bukového dreva tradičnými postupmi rakúskeho stolárstva.

www.team7.at

 

Samuel Brčák › foto Alioth, DVO, Team 7

 

Článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august 2020