50 rokov na rovnakom mieste

 

„V roku 1963 tento dom kúpili moji rodičia. Vtedy to bol malý robotnícky dvojdomček, opustený a zdevastovaný. Tu som sa narodil i oženil a s rodinou aj ostal bývať. Mám to tu rád,“ spomína majiteľ domu na Náchodsku.

Dom na Náchodsku prežil už tri rekonštrukcie. Prvou prešiel v 60. rokoch, pri tej druhej – krátko pred revolúciou sa majitelia pustili do opráv oveľa výraznejšie. Na rad prišli plastové okná, kúpili si strechu na celý život. Inšpiráciu hľadali na dovolenkách v zahraničí. Do tretice dom rekonštruovali kvôli zvýšeniu pohodlia i kvôli dospelým dcéram, ktoré hľadali vhodné bývanie. Želanie dať domu ucelený, moderný, kvalitný interiér prepojený s exteriérom sa napokon majiteľom splnilo.

Pozitívna energia

S novou dispozíciou domu veľmi pomohol Ateliér Tsunami z Náchodu, ktorý s majiteľmi od začiatku rezonoval na rovnakej vlne. Keďže pri prestavbe uprednostnili obytné priestory na prízemí, na poschodí sa nachádza len izba pre hostí s kúpeľňou a súkromné štúdio na počúvanie hudby. Po predchádzajúcich skúsenostiach majitelia hľadali predovšetkým overenú kvalitu, keďže žiadnu ďalšiu rekonštrukciu domu už neplánovali. Volili praktickosť, jednoduchosť, čistotu a chceli čo najviac prepojiť interiér s exteriérom. Ateliér Tsunami im vyšiel v ústrety a zo záhrady do spálne navrhol prechodové dvere, ktoré majú po stranách sklo, čím sa celá chodba stala vzdušnejšia. Na konci chodby do spálne vidieť brezu v záhrade, čo si majitelia mimoriadne pochvaľujú – tento upokojujúci motív na nich pôsobí ako veľký živý obraz, vďaka ktorému vnímajú štyri ročné obdobia oveľa intenzívnejšie. Interiér s exteriérom prepájajú veľké okná v celom dome. V záhrade sú stromy a rastliny nasvietené i večer, a tak sa ich listy „premietajú“ aj na fasáde a pozitívna energia záhrady preniká do domu aj po západe slnka. Mimochodom, majiteľ domu a zároveň i úspešnej firmy so svetelnou reklamou si na svetlách dal vskutku záležať, napríklad v kúpeľni použil LED diódy s mäkkými teplými tónmi takmer pri strope, čím navodil mäkkú, intímnu atmosféru bez bodavého svetla. Dom zaujme i ďalšími podsvieteniami (posteľ v spálni či lavica pri krbe) a taktiež svetelnou mozaikou na chodbe, ktorú si pán domu vytvoril sám. Rovnako tak vyrobil i kryty na podlahové vykurovanie, ktoré v spálni pôvabne demonštrujú estetické prepojenie interiéru a exteriéru – kryty súladia s kamienkami v záhrade.

Veľká rodina a veľa priateľov

S návrhom kuchyne a kúpeľní pomáhalo hradecké dizajnové štúdio AD1150. V kuchyni prepojenej s obývačkou sa ako prvý riešil digestor. V pôvodnej kuchyni sa totiž kvôli hlučnému digestoru nedala vnímať televízia. Zmenil to až digestor Gutmann – tichý, krásny, pri strope a s odsávaním na streche. „Máme veľkú rodinu a veľa priateľov – našu kuchyňu teda využívame na sto percent. Baví ma jej usporiadanie, použité materiály a povrchy. Z praktického i estetického hľadiska sú perfektné zdvojené šuplíky. AD1150 navrhlo kuchyňu, ktorá vyzerá zvonku minimalisticky, ale vnútri ukrýva systém prehľadných priehradiek a šuplíkov a jej usporiadanie nám dovoľuje maximálne využitie,“ pochvaľuje si majiteľka domu.

Kuchynská doska je z materiálu TechniStone v nadčasovom zemitom odtieni Noble Troya, ktorý upokojuje a neopozerá sa. „Oceňujem farebný solitér s odtieňom Noble Troya a obmieňam ho iba doplnkami. TechniStone som zvolila ako istotu. Vnímam ho ako teplejší a praktickejší materiál v porovnaní s pravým kameňom – ten sme z pôvodnej kuchyne presunuli do vonkajšej kuchyne. TechniStone sa ľahko udržiava, používam naň iba vodu, do ktorej maximálne pridám prírodný saponát pre väčší lesk,“ vysvetľuje svoju voľbu pani domu. V kuchyni je tento materiál v odtieni Noble Troya použitý aj na stene, hoci spočiatku vládla obava, či sa dosku podarí presne zamerať a či nevzniknú veľké špáry. Kamenárska dielňa Bruno Paul však všetko šikovne vyriešila skenovaním korpusov kuchynských skriniek a následným zakreslením otvorov pre varnú dosku, drezy a elektrické zásuvky. Celý proces trval dve hodiny a dodanie hotovej dosky sa realizovalo celkom bez problémov. Na linke sa dnes často sedí, diskutuje i maľuje a, samozrejme, varí…

 

 

Vendula Brdičková

foto TechniStone

 

Celý článok si prečítate v INTERIER-EXTERIER január-február (2019)