Poézia zaliata do skla

„Ich dych napĺňa sklo sladkou melódiou.” Hovoríme o talianskych sklároch, ktorí ručne vyrábajú majstrovské diela plné farieb, temperamentu a nádychu jedinečnosti.

Taliansku značku IVV (Industria Vetraria Valdarnese, čiže Sklársky Priemysel Valdarna) v roku 1952 založilo tridsať toskánskych sklárov – ako svoj remeselný cech. Životný štýl ľudí z Toskánska, tohto krásneho, slnkom zaliateho kúta sveta, sa odráža v každom ich výtvore, a tak nečudo, že aj umeleckí sklári sa svojou tvorbou zaradili k najúspešnejším talianskym firmám, zaoberajúcim sa výrobou dizajnových interiérových doplnkov.

Na začiatku malo založenie cechu jasný cieľ: vytvoriť pracovné miesta a zároveň zachovať tradíciu ručnej práce so sklom pre ďalšie generácie. Keď po desiatich rokoch fungovania začal rapídne stúpať záujem o produkty IVV a zároveň trh prichádzal s novými požiadavkami, vyvolalo to potrebu nových procesov a techník. Produkcia narastala, ba aj produkty IVV sa začali nezameniteľne odlišovať od konkurencie. V roku 1969 sa fabrika presťahovala do väčších, modernejších priestorov na novú adresu Lungamo Guido Reni, a tu pôsobí dodnes.

Jedinečný štýl

Keď v 70. rokoch minulého storočia nastala kríza, IVV vsadilo na nové technológie a napriek finančným problémom sa sklári rozhodli pre veľkú zmenu – v podobe modernej kontinuálnej taviacej pece. To bol pre sklárov prelomový bod, keďže okrem fliaš, karáf a pohárov, mohli vyrábať aj taniere, vázy a ikonické popolníky. V 80. rokoch sa firma už naplno mohla venovať dizajnu, novému, modernému looku aj vytváraniu prepracovanej siete obchodných zástupcov nielen v Taliansku, ale i v Európe. Najväčší úspech sa dostavil v 90. rokoch, kedy sa z IVV Handmade in Italy stal svetoznámy výrobca ručne vyrábaného fúkaného skla, ktoré do každého domova prinášalo radosť a na stôl originálny štýl.

Nadčasový dizajn

Dodnes je to vášeň, ktorá poháňa firmu vpred, a hoci časy v odvetví ostávajú zložité, nadšenie, motivácia a angažovanosť majstrov sklárov sa stále zrkadlia v každom kúsku, ktorý vychádza spod ich skúsených rúk. IVV Handmade in Italy ponúka širokú škálu interiérových doplnkov – vázy, misy, podnosy, svietidlá, dekorácie i všetko potrebné pre štýlové, vkusné stolovanie: taniere, misky, poháre, karafy, fľaše… pričom ich najcharakteristickejšími atribútmi sú kvalita, nadčasový dizajn a najmä farby, žiariace teplými, živými, veselými tónmi.

Ak sa rozhodnete skrášliť si svoj domov originálnymi doplnkami, zavítajte do štýlovej predajne interiérového dizajnu Magic Design Shop, kde nájdete okrem iných (Alessi, LSA) aj širokú ponuku značky IVV Handmade in Italy. Nakupovať môžete aj online na www.magichome.sk

Linda Száraz

foto Magic Design Shop

Viac si prečítate v INTERIER-EXTERIER júl-august (2019)